FERRARI 612 Scaglietti 5.7L V12 6AT RWD (540 HP)
2004–2011
532
bhp
Power
4
s
0–100 km/h
199
mph
Top Speed
11.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5748cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 532bhp |
| Power | 397kW |
| Torque | 588Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 320km/h |
| Top Speed | 199mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11.4mpg |
| Combined | 20.6L/100km |
| Urban | 32.2L/100km |
| Extra-Urban | 14L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4902mm |
| Width | 1956mm |
| Height | 1344mm |
| Wheelbase | 2949mm |
| Kerb Weight | 1875kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 Zr18 || 285/40 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |