FERRARI 812 Superfast 6.5L V12 7AT RWD (800 HP)
2017–
789
bhp
Power
2.9
s
0–100 km/h
211
mph
Top Speed
15.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6496cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 789bhp |
| Power | 588kW |
| Torque | 718Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.9s |
| Top Speed | 340km/h |
| Top Speed | 211mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.8mpg |
| Combined | 14.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1971mm |
| Height | 1275mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
| Boot Capacity | 210L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35 Zr 20” 10” J // 315/35 Zr 20” 11.5” J |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |