FERRARI Daytona SP3 6.5L V12 7AT (840 HP)
2021–
828
bhp
Power
2.9
s
0–100 km/h
211
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6496cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 828bhp |
| Power | 617.8kW |
| Torque | 697Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.9s |
| Top Speed | 340km/h |
| Top Speed | 211mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 2050mm |
| Height | 1143mm |
| Wheelbase | 2652mm |
| Kerb Weight | 1485kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/30 R20 // 345/30 R21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |