FERRARI Dino 206 GT 2.0 V6 5MT (180 HP)
1968–1969
178
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
| Urban | 19L/100km |
| Extra-Urban | 10.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4201mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1151mm |
| Wheelbase | 2281mm |
| Kerb Weight | 900kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 Hr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |