FERRARI Dino 208 GT4 2.0L V8 5MT RWD (170 HP)
1975–1980
168
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
13.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125.1kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.8mpg |
| Combined | 17L/100km |
| Urban | 22L/100km |
| Extra-Urban | 13.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1209mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 Vr 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |