FERRARI Dino 246 GT 2.4 V6 5MT (196 HP)
1969–
193
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2419cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 193bhp |
| Power | 144kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4234mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1067mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 1080kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 Vr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |