FERRARI Dino 308 GT4 3.0L V8 5MT (205 HP)
1973–1980
205
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
13.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2927cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 205bhp |
| Power | 152.9kW |
| Torque | 283Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.7mpg |
| Combined | 17.2L/100km |
| Urban | 25L/100km |
| Extra-Urban | 14.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1209mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 Vr 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |