FERRARI Enzo 6.0 V12 6AT (660 HP)
2002–2004
651
bhp
Power
3.6
s
0–100 km/h
217
mph
Top Speed
10.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5998cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 651bhp |
| Power | 485.4kW |
| Torque | 657Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.6s |
| Top Speed | 349km/h |
| Top Speed | 217mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 10.2mpg |
| Combined | 23.1L/100km |
| Urban | 36.2L/100km |
| Extra-Urban | 15.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 2032mm |
| Height | 1143mm |
| Wheelbase | 2642mm |
| Kerb Weight | 1356kg |
| Boot Capacity | 57L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr 19 || 345/35 Zr 19 |
| Front Brakes | Carbon-Ceramic Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Carbon-Ceramic Ventilated Discs |