FERRARI F12 Berlinetta 6.3 V12 7AT (741 HP)
2012–2015
730
bhp
Power
3.1
s
0–100 km/h
211
mph
Top Speed
15.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6262cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 730bhp |
| Power | 544kW |
| Torque | 690Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.1s |
| Top Speed | 340km/h |
| Top Speed | 211mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.7mpg |
| Combined | 15L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4618mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1273mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 Zr 20 || 315/35 Zr 20 |
| Front Brakes | Ventilated Ceramic Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Ceramic Discs |