FERRARI F149 California 4.3L V8 7AT (490 HP)
2012–2017
483
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4297cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 483bhp |
| Power | 360kW |
| Torque | 504Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4562mm |
| Width | 1908mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 Zr19 || 285/40 Zr19 |
| Front Brakes | Ceramic Brakes 15.4 X 1.34 In |
| Rear Brakes | Ceramic Brakes 15.4 X 1.34 In |