FERRARI F355 Spider 3.5L V8 6MT (380 HP)
1995–1999
374
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
183
mph
Top Speed
15.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3496cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 374bhp |
| Power | 279kW |
| Torque | 363Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 295km/h |
| Top Speed | 183mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.2mpg |
| Combined | 15.5L/100km |
| Urban | 24.5L/100km |
| Extra-Urban | 10.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4249mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1171mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1349kg |
| Boot Capacity | 218L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/40 Zr 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |