FERRARI F40 2.9L V8 5MT (478 HP)
1987–1992
472
bhp
Power
4.1
s
0–100 km/h
201
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2936cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 472bhp |
| Power | 352kW |
| Torque | 577Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.1s |
| Top Speed | 323km/h |
| Top Speed | 201mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 18.4L/100km |
| Extra-Urban | 10.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 1981mm |
| Height | 1130mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
| Boot Capacity | 31L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45Zr-17 || 335/35Zr-17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |