FERRARI F430 Spider 4.3L V8 6MT (490 HP)
2005–2009
483
bhp
Power
4.1
s
0–100 km/h
193
mph
Top Speed
12.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4308cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 483bhp |
| Power | 360kW |
| Torque | 465Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.1s |
| Top Speed | 311km/h |
| Top Speed | 193mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.9mpg |
| Combined | 18.2L/100km |
| Urban | 27L/100km |
| Extra-Urban | 13.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4511mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1234mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 218L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/35 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |