FERRARI F430 4.3L V8 6AT (490 HP)
2004–2009
483
bhp
Power
4
s
0–100 km/h
196
mph
Top Speed
12.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4308cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 483bhp |
| Power | 360kW |
| Torque | 465Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 315km/h |
| Top Speed | 196mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.8mpg |
| Combined | 18.4L/100km |
| Urban | 27L/100km |
| Extra-Urban | 13.3L/100km |
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 4511mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1214mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 218L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |