FERRARI F50 4.7L V12 6MT (520 HP)
1995–1997
512
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
202
mph
Top Speed
9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4698cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 512bhp |
| Power | 382kW |
| Torque | 470Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 325km/h |
| Top Speed | 202mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 9mpg |
| Combined | 26.1L/100km |
| Urban | 29.4L/100km |
| Extra-Urban | 21.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1986mm |
| Height | 1120mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
| Boot Capacity | 40L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr18 || 335/30 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |