FERRARI F60 America 6.3L V12 7AT (740 HP)
2014–
730
bhp
Power
3.2
s
0–100 km/h
205
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6262cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 730bhp |
| Power | 544.3kW |
| Torque | 690Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.2s |
| Top Speed | 330km/h |
| Top Speed | 205mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 92L |
Dimensions & Weight
| Wheelbase | 2718mm |
| Kerb Weight | 1600kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 Zr 20 // 315/35 Zr 20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |