FERRARI F8 Tributo V8 Turbo 7AT RWD (710 HP)
2019–
700
bhp
Power
2.9
s
0–100 km/h
211
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3902cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 700bhp |
| Power | 522.2kW |
| Torque | 770Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.9s |
| Top Speed | 340km/h |
| Top Speed | 211mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4610mm |
| Width | 1979mm |
| Height | 1207mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1435kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr 20 J9,0 // 305/30 Zr 20 J11.0 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |