FERRARI Ferrari LaFerrari Aperta 6.3L V12 7AT RWD (963 HP)
2017–
789
bhp
Power
2.8
s
0–100 km/h
218
mph
Top Speed
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6262cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 789bhp |
| Power | 588.4kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.8s |
| Top Speed | 351km/h |
| Top Speed | 218mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Combined | 16.8L/100km |
| Urban | 19.6L/100km |
| Extra-Urban | 14.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4702mm |
| Width | 1991mm |
| Height | 1115mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Boot Capacity | 85L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/30 R 19 || 345/30 R 20 |
| Front Brakes | 398 X 223 X 36 Mm Ventilated Ceramic Discs |
| Rear Brakes | 380 X 253 X 34 Mm Ventilated Ceramic Discs |