FERRARI FF 6.3L V12 7AT (660 HP)
2011–2016
650
bhp
Power
3.7
s
0–100 km/h
15.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6262cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 650bhp |
| Power | 485kW |
| Torque | 683Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.7s |
| Top Speed | 335km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.3mpg |
| Combined | 15.4L/100km |
| Urban | 21.4L/100km |
| Extra-Urban | 14.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4907mm |
| Width | 1953mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2990mm |
| Kerb Weight | 1880kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr 20 || 295/35 Zr 20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |