FERRARI GTC4Lusso T 3.9 V8 7AT (610 HP)
2016–
602
bhp
Power
3.5
s
0–100 km/h
199
mph
Top Speed
20.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3855cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 602bhp |
| Power | 448.7kW |
| Torque | 760Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.5s |
| Top Speed | 320km/h |
| Top Speed | 199mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.3mpg |
| Combined | 11.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4923mm |
| Width | 1981mm |
| Height | 1384mm |
| Wheelbase | 2990mm |
| Kerb Weight | 1760kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |