FERRARI GTC4Lusso 6.3L V12 7AT AWD (690 HP)
2016–
681
bhp
Power
3.4
s
0–100 km/h
208
mph
Top Speed
15.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6262cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 681bhp |
| Power | 507.5kW |
| Torque | 697Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.4s |
| Top Speed | 335km/h |
| Top Speed | 208mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.4mpg |
| Combined | 15.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4991mm |
| Width | 1981mm |
| Height | 1382mm |
| Wheelbase | 2990mm |
| Kerb Weight | 1790kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R20 || 295/35 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |