FERRARI Mondial 3.2 3.2L V8 5MT RWD (270 HP)
1985–1989
266
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
17.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3185cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 266bhp |
| Power | 198.6kW |
| Torque | 304Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.2mpg |
| Combined | 13.7L/100km |
| Urban | 20.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4534mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1234mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Vr 16 || 225/55 Vr 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |