FERRARI Mondial Quattrovalvole Cabriolet 3.0 V8 5MT (240 HP)
1983–1985
237
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
16.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2927cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 176.5kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.9mpg |
| Combined | 13.9L/100km |
| Urban | 21.6L/100km |
| Extra-Urban | 10.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1260mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 240/55 Vr 390 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |