FERRARI Mondial Quattrovalvole 3.0L V8 5MT RWD (230 HP)
1982–1985
230
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
13
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2927cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 230bhp |
| Power | 171.5kW |
| Torque | 255Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13mpg |
| Combined | 18.1L/100km |
| Urban | 21.4L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1260mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1535kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 240/55 Vr 390 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |