FERRARI Portofino 3.9L V8 (600 HP)
2017–2020
592
bhp
Power
3.5
s
0–100 km/h
199
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3855cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 592bhp |
| Power | 441.3kW |
| Torque | 760Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.5s |
| Top Speed | 320km/h |
| Top Speed | 199mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4587mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1318mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1739kg |
| Boot Capacity | 292L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R20 // 285/35 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |