FERRARI Purosangue 6.5L V12 8AT AWD (725 HP)
2022–
715
bhp
Power
3.3
s
0–100 km/h
193
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6496cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 715bhp |
| Power | 533.2kW |
| Torque | 716Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.3s |
| Top Speed | 311km/h |
| Top Speed | 193mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4973mm |
| Width | 2088mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 3018mm |
| Kerb Weight | 2033kg |
| Boot Capacity | 473L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 R22 // 315/30 R23 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |