FERRARI Scuderia Spider 16M 4.3 V8 6MT (510 HP)
2008–2009
503
bhp
Power
3.7
s
0–100 km/h
15.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4308cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 503bhp |
| Power | 375.1kW |
| Torque | 470Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.7s |
| Top Speed | 315km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.7mpg |
| Combined | 15L/100km |
| Urban | 21.4L/100km |
| Extra-Urban | 14.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4511mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1217mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1440kg |
| Boot Capacity | 221L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 R19 / 285/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |