FERRARI SF90 Spider (F173A) 4.0L V8 8AT AWD (780 HP)
2020–
769
bhp
Power
2.5
s
0–100 km/h
211
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3990cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 769bhp |
| Power | 573.7kW |
| Torque | 800Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 2.5s |
| Top Speed | 340km/h |
| Top Speed | 211mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4704mm |
| Width | 1974mm |
| Height | 1191mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1670kg |
| Boot Capacity | 74L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 Zr 20 J9.5 // 315/30 Zr 20 J11.5 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |