FERRARI SF90 Stradale 4.0L V8 8AT AWD (1000 HP)
2019–
986
bhp
Power
2.5
s
0–100 km/h
211
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3990cc |
| Cylinders | 8 |
| Power | 986bhp |
| Power | 735.5kW |
| Torque | 800Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 2.5s |
| Top Speed | 340km/h |
| Top Speed | 211mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1971mm |
| Height | 1186mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1570kg |
| Boot Capacity | 74L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 Zr 20 J9.5 // 315/30 Zr 20 J11.5 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |