FERRARI SP1 6.5L V12 7AT RWD (810 HP)
2018–
809
bhp
Power
2.9
s
0–100 km/h
186
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6496cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 809bhp |
| Power | 603.1kW |
| Torque | 719Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.9s |
| Top Speed | 299km/h |
| Top Speed | 186mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1996mm |
| Height | 1156mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |