FERRARI Testarossa 4.9L B12 5MT (390 HP)
1984–1991
385
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
181
mph
Top Speed
15.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4942cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 385bhp |
| Power | 287kW |
| Torque | 490Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 291km/h |
| Top Speed | 181mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.6mpg |
| Combined | 15.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4486mm |
| Width | 1976mm |
| Height | 1130mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1506kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 240/45 Vr415 Trx |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |