FORD Cortina 1.2L 4MT (49 HP)
1962–1966
48
bhp
Power
22.9
s
0–100 km/h
76
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 48bhp |
| Power | 36kW |
| Torque | 91Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 22.9s |
| Top Speed | 122km/h |
| Top Speed | 76mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4275mm |
| Width | 1588mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 850kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |