FORD Cortina 1.3L 4MT (64 HP)
1966–1970
63
bhp
Power
82
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1298cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 63bhp |
| Power | 47kW |
| Torque | 98Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 132km/h |
| Top Speed | 82mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4267mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 864kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |