FORD Cortina 1.3L 4MT RWD (68 HP)
1970–1976
58
bhp
Power
23
s
0–100 km/h
85
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1298cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 58bhp |
| Power | 43kW |
| Torque | 91Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 23s |
| Top Speed | 137km/h |
| Top Speed | 85mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1702mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 945kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/80 R 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |