FORD Cortina 1.5L 4MT (60 HP)
1962–1966
59
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 111Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4275mm |
| Width | 1588mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 794kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |