FORD Cortina 1.6L 4MT (76 HP)
1966–1970
75
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1599cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 75bhp |
| Power | 56kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4267mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2489mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.00-13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |