FORD Cortina 1.6L 4MT RWD (67 HP)
1976–1979
66
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
92
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1593cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 66bhp |
| Power | 49.3kW |
| Torque | 113Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 148km/h |
| Top Speed | 92mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1367mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1035kg |
| Boot Capacity | 311L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |