FORD Cortina 1.6L 4MT RWD (69 HP)
1970–1976
68
bhp
Power
92
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1599cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 115Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 148km/h |
| Top Speed | 92mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1702mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 960kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/80 R 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |