FORD Cortina 2.0L 4MT RWD (99 HP)
1970–1976
98
bhp
Power
105
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1993cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 98bhp |
| Power | 73kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 169km/h |
| Top Speed | 105mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1702mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1000kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/80 R 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |