FORD Cortina 2.3L V6 4MT RWD (110 HP)
1976–1979
109
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2294cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 176Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1367mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1128kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |