FORD Focus 5 Doors 1.0L EcoBoost 6MT Start/Stop FWD (125 HP)
2018–2021
123
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 91.9kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4359mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1306kg |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |