FORD Focus 5 Doors 1.4L 16V 5MT (80 HP)
2008–2010
79
bhp
Power
14.1
s
0–100 km/h
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1388cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 124Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.1s |
| Top Speed | 164km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4338mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1102kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |