FORD Focus 5 Doors 1.5L EcoBoost 6MT FWD (182 HP)
2018–2021
180
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 133.9kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4359mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1334kg |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |