FORD Focus 5 Doors 1.6L EcoBoost 6MT FWD (150 HP)
2011–2014
148
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
39
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4359mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1240kg |
| Boot Capacity | 674L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | 278-Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 271-Mm Ventilated Discs |