FORD Focus 5 Doors 1.6L TDCi 5MT (100 HP)
2008–2010
99
bhp
Power
12.6
s
0–100 km/h
52.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 215Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 177km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.2mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4338mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1252kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |