FORD Focus 5 Doors 1.6L Ti-VCT 5MT FWD (85 HP)
2014–2018
84
bhp
Power
14.9
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 141Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.9s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4359mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1264kg |
| Boot Capacity | 362L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55-R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |