FORD Focus 5 Doors 1.6L TiVC 5MT FWD (105 HP)
2011–2014
103
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
40
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4359mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1240kg |
| Boot Capacity | 674L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | 278-Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 271-Mm Ventilated Discs |