FORD Focus 5 Doors 1.8L 16V Flexifuel 5MT (125 HP)
2008–2010
123
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4338mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1207kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |