FORD Focus 5 Doors 1.8L TDCi 5MT FWD (116 HP)
2004–2008
114
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1753cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 192km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1330kg |
| Boot Capacity | 793L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |