FORD Focus 5 Doors 1.8L TDdi (75 HP)
2001–2005
74
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1753cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 168km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4171mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |